Zgodnie z oficjalnie przyjętą definicją optometrysta to wyuczony i regulowany zawód medyczny – został on sklasyfikowany pod kodem 229501.
Optometryści zajmują się ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem procesu widzenia. Zgodnie z przepisami optometrystą w Polsce może zostać osoba z wykształceniem wyższym, która ukończyła studia z tytułem magistra lub studia podyplomowe.
Czym zajmuje się optometrysta?
Specjaliści praktykujący w zakresie optometrii zajmują się przede wszystkim doborem pomocy wzrokowych, czyli okularów, soczewek kontaktowych i innych artykułów dla słabowidzących oraz przeprowadzają badania wzroku pod kątem refrakcji.
Dlatego więc z pomocy optometrysty najczęściej można skorzystać w salonie optycznym. Przeprowadzone w nim badanie wzroku pozwoli dopasować moce soczewek okularowych czy kontaktowych i od razu je zakupić lub zamówić, bez konieczności wizyty u okulisty.Zatrudnieni w nim optometrysci przeprowadzają badanie refrakcji zgodne ze standardami Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO). Badanie nie jest bolesne i trwa ok. 20-30 min.
Gabinet optometrysty wyposażony jest w nowoczesny sprzęt optyczny pozwalający na przeprowadzenie dokładnego i kompleksowego badania wzroku. Optometrystanie tylko dobierze okulary czy soczeki kontaktowe, ale też zajmie się zdiagnozowaniem wad wzroku takich jak:
krótkowzroczność,
nadwzroczność,
astygmatyzm,
prezbiopia (starowzroczność),
zaburzenia widzenia obuocznego (zez, heteroforia),
zaburzenia akomodacji.
Jak bada optometrysta?
Badanie przeprowadzane przez optometrystę w pewnym zakresie jest podobne do badania wykonywanego przez lekarza okulistę. Oznacza to, że zaczyna się od wywiadu medycznego, który pozwala pozyskać wiedzę o pacjencie, jego przyzwyczajeniach i stanie zdrowia. Kolejnym etapem jest badanie wstępne – fizyczne, stanu obuocznego. Badanie optometryczne zazwyczaj kończy się wypisaniem recepty na okulary lub soczewki.
Wizyta u optometrysty daje możliwość skontrolowania stanu wzroku. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to zbędności badań u okulisty, gdyż to lekarz-okulista specjalizuje się w zakresie chorób związanych z narządem wzroku a także ma prawo zalecać leki, diagnozować i leczyć choroby oczu.