Wszystkie krople do oczu proszę przynieść w dniu zabiegu – bez opakowań.
Jeśli stosuje Pan/Pani leki przeciwkrzepliwe i hamujące agregację płytek, np.: Acard, Polocard, Acenocumarol, Sintrom, Warfin, Polopiryna, Aspiryna, Etopiryna itp., prosimy po konsultacji z lekarzem ogólnym odstawić je przynajmniej 4 dni przed planowanym zabiegiem albo zastosować inne leki zalecone przez lekarza rodzinnego lub kardiologa. Leki zalecane przez innych specjalistów prosimy stosować regularnie. Szczególnie prosimy pamiętać o przyjęciu leków stosowanych codziennie np. na nadciśnienie, cukrzycę, serce, tarczycę, nerwicę itp.
W dniu zabiegu Pacjent nie musi być na czczo, zalecane jest jednak, aby nie spożywać posiłków ok. 2 godzin przed zabiegiem. Na zabieg Pacjent powinien przybyć z osobą towarzyszącą oraz mieć zapewniony transport do domu.
Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji połączony z wszczepieniem sztucznej soczewki polega na wykonaniu małego cięcia w rąbku rogówki, służącego do wprowadzenia fakoemulsyfikatora do wnętrza gałki ocznej i usunięciu za pomocą tego narzędzia zaćmy, a następnie wszczepieniu sztucznej soczewki. Operator w niektórych przypadkach może zmienić technikę operacji o czym Pana/Panią poinformuje. Prosimy pamiętać, że zabieg ten jak i inne zabiegi nie zawsze kończą się powodzeniem. W trakcie zabiegu jak i w okresie pooperacyjnym może dojść do powikłań, które mogą wymagać pobytu w szpitalu. Najcięższym powikłaniem po operacji zaćmy jest zapalenie wnętrza gałki ocznej, często kończące się utratą widzenia. Stabilizacja ostrości wzroku następuje w okresie od 1 do 3 miesięcy.